Ücretsiz Ödev Siteniz : http://www.zorular.com/

Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş 

Ana Sayfam Yap - Sık Kullanılan Sayfalarıma Ekle - Arkadaşını Davet Et !
YENİ NESİL ÜCRETSİZ SOHBET VE ARKADAŞLIK SİTESİ

ÖDEV ARAMA FORMU

!!! YENİLENDİ !!!

ARAYACAĞINIZ ÖDEVİ YAZIP ARA BUTONUNA TIKLAYIN.

<<< SİTENİZE ÜCRETSİZ ARAMA FORMU EKLEYİN >>>

Forumdaki Son Mesajlar : Edebiyat kaydol dersler fener matematik fıkra ödev İngilizce hansel and gretel özet yardım !!!!!! Matematik 40 Gram Tebessüm-Cüneyd Suavi Balonla 5 Hafta- Jules Verne Bilim Çocuk Dergisi Bileşik Kesri Tamsayılı Kesre Çevirme 0 nasıl bulundu? ÖLÇÜ KABI NASIL YAPILIR auto-cad gibi cad cam programları Balkan festivalinin günümüz müziğine etkisi? Türkçe Proje Ödevi Acill!! LüTfen bana yaRdım edebiLir misinz? türk milli mücadelesi sosyal örgütler ve kuruluş amaçları nelerdir? simetrik halı 1. ve 2. dönem tanzimat edebiyatı şairleri 7. Sınıf Boşaltım Sistemi Kitap Özeti polinomlar meddah örneği =edebiyat= insanlığın sanat mirası ? insanlığın düşünce mirası nedir ? insanlığın bilim mirası? İngilizce Proje Ödevim Feelings tablo hazırlama müzik Modern Tarımın Doğuşu ---DERS ÇALIŞMA TAKTİKLERİ--- Çokgenlerin Özellikleri! türkiyedeki kaleler 100 temel eserden birkaç kitabın özeti sayfa 59 arkadaşlar inkılaplar kuş gribi demokrasi ve herkes için eğitim have got has got hasnt got hovent got Arkiler nolur bkn Atatürk!le ilgili ! 8.Sınıftakiler Bakabilir Mi? acilll!! 6.sınıf dersleri Şampiyon Fenerbahçe Ülker İngilizce makale YeniÖğrenci HAZİRAN,TEMMUZ,AĞUSTOS hoşgeldiniz2008 Arkadaşlar Yardım Ederseniz Sevinirim !!! türkçe 7.sınıf super lative NASREDDİN HOCA HİKAYELERİ sosyal 6.Sınıf Online Test mecliste kaç tane kadın milletvekili vardır??? yeşil rize Durgun Suda Yaşayan Canlılar Describing Jobs Çok acil hatta hemen!!! yardım etmek isterdim ama bilmiyorum arkadaşlar 5.sınıf vitaminler yardım edermisiniz!! ermeni olayları Sosyal Ödevim Bu ahftaya yetişmesi lazım simple present tense!!!! TÜRK İSLAM DVLETLERİNİN BİLİM VE TEKNLOJYE KATKISI Öğretmenlik Mesleği afiş geometri afiş üflemeli çalgımız tuba ilgili bilgi lütfen karışımların ayrışması Örüntüler(help me pls) kanser(bakın lütfen) arkadaşlar bakarmısınız? lütfen n'olur acill bakabilirmisiniz?? arkadaşlar bakarmısınız? lütfen Yer Üstü Suları Slayt dönem ödevi Acil türklerde meslek edindirme 7.sınıf performans ödev ELEMENTLER HADİ BULUN BAKALIM* dünya etkinlikleri(PERFORMANS ÖDEWİ) ANLAMLAR HİKAYELER!... arkadaşlar aydınlatma araçları ile ilgili bilgiiii Yardimci Olun Lütfen ARKADAŞLAR BİR BAKIN... BİR EL UZATIN? yeni öğrenci MART +NİSAN +MAYIS Kantin Mart +nisan+mayıs türkçe ödevi Bakarmısınız Lütfen Fen Bilgisi Microsoft Powerpoint doğal dişler ile takma dişler arasındaki farklılık Türkçe matematikten anlayan gelsin. merhaba genleri bilen var mı? merhaba Bursanın Kültürel Özellikleri mıknatıslarla ilgili HerkeZ ßakaBilirmi ? Yardıma ihtiyaç var hangi ürünler geri dönüştürülerek doğaya zara verm millet yardım edinnnnnn .......................... Göktürk Kağanlığı Hakkında Bilgiler herkes buraya yardım zamanı İnanılmaz komik şeyler:-) komik resimler hemde çok komik 6.sınıftakiler buraya gelin 9.sınıf ödev istek Türkiye'nin Cumhurbşkanları Türkiye'nin Başbakanları En Komik REsimler HİTİTLER İYONLAR FRİGLER ASURLULAR ......::::::BABİLLER::::...... SÜMERLER madenler bor madeni melek küresel isınma test eski ölçü aletleri resimleri çevre temizliği Geçmişten günümmüze bilgisayar osmanlı devletinde 18. 19. yy eğitimi ya elinizde daireyle i lgili problem varmı?? ya bakınn:D:D Üsttekinin Avatarı Savaşın Yaşama Hakkını Tehtit Ettiği Dair P.Ö... kim Atatürk'ün Yaktığı Işık Söndürülüyor osmanlı ordusunun padişahları sünger katımıdır atatürkün hayatı Yeni Öğrenci ARALIK-OCAK-ŞUBAT hoşgeldiniz Fen-Performans ÖDevi fen ve teknoloji performans ödevi lütfen Bilginlerin Atom Hakkında Düşünceleri yapamadım ışık ve ses kaynakları nelerdir? fen teknoloji 5.sınıf maddelerle ilgilil nolur 6,sınıf istatisliklerle ilgili sorular öğretmen erime yardımcı olabilirmisiniz? bir buraya bakın Fen ve Teknoloji testi aranıyor!!! milli mücadele KÜTLE ÖLÇÜLERİNİ TANIMA kurtuluş savaşı zamanında yaşayan türk kadınları atatürk lütfen arkadaşlar acil bir yardırm edersd Meslekler ve Açı ülkemizin sahip olduğu kaynaklar geometri ve meslekler ARKADAŞLAR ACİLL LÜTFEN BAKIN ATATÜRKLE İLGİLİ Performans ödevim var bana yardım eder misiniz ? 5.sınıf fen deneyleri acillllllllllllllllllll bence yanınıza kaydedin herkes çabuk gelebilirmi acil odevvvvvv müzik üflemeli çalgılar nelerdir :( kültürümüzün atatürk'ün düşünceleri üzerindeki etk kültürümüzün atatürk'ün düşünceleri üzerindeki etk tv canavarları buraya koordinat sistemi fen bilgi atatürk ün anıları Biyolojinin alt bilim dalları hayatımızdaki müzik yeni lisan hareketi ne demekkk biri sölesinn 19 mayıstan 29 ekime yardım edin nolur Çok Acil Performan Ödevim Var Yardım Edinnnnnnnnnn fen bilgisi atatürkün vatandaşlık görevlerine ve kadına verdiğ hareket ve kuvvet sorularıı nolur yardım edin çok acil........................ ÜREME SİSTEMİ duyu organları Şiir ingilizce lütfen herkes buraya gelsin....................... yardım lazım arkadaşlar komik resimlerle kazalar fen bilgisi madde maddenin sertligi ve yumuşaklığı Atatürk'ün İnsan Sevgisi Break Dance 'ın Tarihi ATATÜK'ÜN KÜLTÜRE VERDİĞİ ÖNEM ne kadar uyuyosun? günde kaç saat uyuyorsunuz geometri vize ödevim öğretmenler günü (yazı-şiir) savaşın yaşama hakkını tehdit ettiğini insanların biri bana atatürkün ilkelerineyansıyandüşünceleri biri bana atatürkün ilkelerineyansıyandüşünceleri arakadaşlar biri bana modla medyanı anlatabilir mi? ÜLkemizde KuLLanıLan YakıtLar! KUVVET VE HAREKET İstediğim gibi bir test bilen bu foruma koyablrmi? atatürk sözleri kuvvet ve hareket kuvvet ve hareket arakadaşlar lütfen buraya gelin çizgi grafiği VİTAMİNLER VE YİYECEKLER ATATÜRK VE SPOR İLE İLGİLİ RESİM 7.sınıf performans ödevi aranıyoor Mat. Ödevim.(yarına nolursunuzz) TUZLAR Acil Isı Alışverişi İNSAN ALLAH ilişkisi yılbaşı etkinlikrei TÜRKİYE 'DE YAPILAN YILBAŞI ETKİNLİKLERİ atatürkle ilgili bir kitabın tanıtımı!acil!lütfen faruk nafiz çamlıbel'in AKIN piyesinin metni dolu nasıl oluşur Atatürkle ilgili acil bayanlar gelin traventenler nasıl oluştu SES TOPLULUKLARI(MÜZİK PERFORMANS ÖDEVİ) kurbaga yenilenemez enerji interneti alt üst ettim bulamıorum:(:( hareket sistemi MATEMATİK TE GRAFİK Atatürk'ün ÇocukLara ÖzdeyişLeri Kesirler Acil Yarınnaaa herkesin yardımı gerek kompozisyon küresel ısınma ve su kaynakları arkadaşlarr imdat zürafanın gebelik süresi ile il savaş insan haklarını nasıl etkiler ? buyrun rasyonel sayılar nba al-star tezime yardım YARDIIMMMMM cumhuriyet !!!!!!ETKİLİ İLETİŞİM KURMA YOLLARI!!!!!!! dede korkut kompozisyon ATATÜRK Türkçe Ödevi: Bedensel Ve Zihinsel engellilerle tüketici hakları proje ödevim vaaaaaar çapı 10 cm yüksekliği 0,2 olan silindirin hacmi nemrut dağının özelliği savaş resimleri ödev memeli hayvanlarda üreme arkadaşlar bana bir yardım 7.Sınıf Çalışma Soruları Problem CUMHURİYET DÖNEMİNDE ŞARKI VE ŞARKICILAR 3.sınıf doğal sayılara örnekler Demokrasi ve İnsan hakları ile ilgili meslekler yardım edin yaa bulamadım sinirden çatlıcam savaş ONDALIKLI SAYILAR allahını seven yardım etsin lütfenn hz. idris'in hayatı evrensel küme dinlemeyi bilmemekten kaynaklanan iletişim sorunu Ödev bulma savaş insan haklarını tehdit eden unsurlar sigara içen baba ve çocuk diyaloğu Erkeklere ne zaman vermeli? sevgi Savaşın yaşama hakkını tehdit etmesi hakkında post test Son Harfinden İsim Bulma değişik bölgelerde değişik sünnet düğünleri neler resmi iyi olan var mı? sosyal için yardım edin litosfer savaşın yaşama hakkını tehdit etmesi suni teneffüs hakkında ödev türkçe diliyle ilgili atasöz ve deyimleri Türkiye Fen tam sayılar SAYI ÖRÜNTÜLERİ TEKNOLOJİNİN YARARLARI VE ZARARLARI TEKNOLOJİNİN YARALARI ''Hayvan Sevgisi'' Acil Yardımm 6.sınıf matematik problemi bir bakarmısınız? Panel Hakkında Bilgisi OLan Varmı Savaşın yaşama hakkını tehdit ettiğini ve insanlar Acil Elementler acil ödevvvvv Atatürk'ün geometri alanında yaptığı çalışmalar? Ya kafayı yicem yardım eddiiinnnn noktalı kağıt nelerde kullanılır? hak özgürlük demokrasi ve eşitliği çıkaran olaylar Olgu ve Görüş COĞRAFYA MAT. SORULARI ıletısım ve ınsan ılıskılerı iletişim ve insan ilişkileri özgürlük,eşitlik ve demokrasi kavramlarının yayılm ÖDEV slm filozoflar İngiliz dili ve edebiyati üyelik olmadanda girebilseler ödev aziz sivaslıoğlunun hayatı slm Geometri kullanan meslekler performans ödevi KADER NE DEMEK? aziz sivaslıoğlu 5. SINIF ÇOKGENLER diş eti Diş ETİ TÜRKÇE tarıh nedır hak,özgürlük,eşitlik ve demokrasi Geometri kullanan meslekler performans ödevi hak,özgürlük,eşitlik ve demokrasi kavramları aziz sivaslıoğlu nun hayatı www.6adamgasi.azbuz.com bana sürekli ödev konusu gönderecek biri varmı aminoasitler ve yağ asitleri AZİZ SİVASLIOĞLU HAKKINDA Gençliğe Hitabenin Açıklaması mecaz anlam Gençliğe Hitabenin Anlamııııı acil sağlık sisteminin bölümleri gsd fen fdfgf www.6adamgasi.azbuz.com BAŞKA ÇİMSE YOK Mİ? Temelin oğlu haline şükret akşam yemeği Yeni öğrenciEYLÜL+EKİM+KASIM*hoşgeldiniz* son harften kelime bulma OKUL KANTİNİ EYLÜL+EKİM+KASIM Matematiği nasıl anlıyabilirim? 12 Dev Adam İlk Maçına Çıkıyor Ders çalışmak Matematik Sorusu Türkçe Testi Sosyal Dersine Çalışma Önerileri 7. Sınıf ingilizce Matematik Sorusuu Mutlak Değer En iyi transfer 2007-2008 sezonu İvme'nin çıkarılması Ödevci Kantin AĞUSTOS Matematikk (Açı Sorusu) BURSLULUR/sonuçları/5,6,7,8,9,10,11,sınıfların OKS'de Hata Sayısı 493'e Yükseldi Öğretmenleri Hasta Eden 37 Neden David Coulthard Felipe Massa Fernando Alonso basketbol resimleri TAKIM Şifalı Bitkiler kunduzların mühendisliği Yunusların Tekniği Eklembacaklı Örümcek ders EĞLENMEK VE HAYVAN RESİMLERİNİ GÖRMEK İÇİ Cebir – Cebirsel İfadeleri Sadeleştirme Cebir – Eşitsizlikler İki Bilinmeyenli Denklem Sistemlerinin Çözümü Cebir – 2.Dereceden Denklemlerin Çözümü Cebir – 1.Dereceden Denklemlerin Çözümü OKS’deki hata nasıl düzelir? Hayvan İsmi Abi ve kız kardeş dialogları Duvar Yazıları :)) 6.Sınıf Programı OKS Sonuçları Açıklandı!! Ali Bilgin Kimdir? ALİ BİLGİN FENERBAHÇE'YE KAÇMIŞ!.. Ferhat ile Şirin Efsanesi Çember Hakkında Bilgi Hücre Yeni Öğrenci Hazian+Temmuz+Ağustos 2007 Appiah'tan mesaj Carlos'un forması 5 bin 500 YTL Yeni Kaptan Alex Karadelikler Geometrik Yer Boole Bolzano Kerim Erim Gelenebeli İsmail Efendi Ali Nesin Cahit Arf Ali Kuşçu HAREZMİ (Algorizm) Galileo Galilei Ömer Hayyam Matematik ve Genetik Birinci Dünya Savaşı ve Millî Mücadele Bilgisayar Tarihi Atom Modelleri Astım Nedir? Albert Einstein Canlarda Üreme ve Büyüme Sıfat Hakkında Bilgi Sizce En İyi Bilim Adamı Kimdir? Nüfusu ve Yönetim Şekli Avrupa Siyaseti Osmanlı Toprakları 2006-2007'nin En İyi Futbolcusu? Dilimiz Gidiyor... Anne Baba Ve Çocuk Ergenlik Dönemi Tuncay Şanlı Adriano Fenerdemi Acaba Gökçek Vederson Colin Kazım Richards Hakında Bilgi Roberto Carlos Hakkında Bilgi Thomas Edison'un Hayatı Doping Konusu Sporda Isınma Nedir?Kaç Türlü Isınma Vardır? Teknoloji Ve İnsan Yüzyılın Bilim Adamları Televizyon Zararlı Mı Yararlı Mı? Bilimsel Araştırma Bilimin Önemi Kadıköy canavarı Lincoln! OKS ve ÖSS 1 milyon 640 bin 259 aday ÖSS de yarıştı Beni seviyo musunuz??:D Üstteki Öğrenci? Haziran+Temmuz+Ağustos 2007 Sorular 'Çocuğunuzu Başkasıyla Kıyaslamayın' İlköğretim Sonlar OKS'de Terledi Sınavlar İçin Öğrenci ve Velilere Önemli Okullar 4 Gün Önce Kapanacak Cahit Sıtkı Tarancı Kitap Özeti nba Fatih Sultan Mehmet OKS'de Sadece Bir Defa Tercih Yapılacak Ödevci Kantin Haziran+Temmuz 2007 Karneler Araba resimleri Matematik Ödevi Enerji Santrallerinden Kaynaklanan Hava Kirliliği Kelimelerin Anlamlari İng.Perf.Ödevi Türkiye Haritasındaki Bazı Şehirlerden Çı Gitar Sınava Girecek Öğrencilere Cebir Kapalı Alanlarda Yankı Olayı Online Test en süper formula 1 resimleri İnsan Haklarının Korunması Kültürel Müzik Aletlerinin Adları fenerbahçe resimleri Atatürk Resimleri Şehitlik ve Gazilik Kitap Özeti:Blaise Pascal "Pensees" Kitap Özeti İnsan Haklarının İşlevleştrilmesi Matematik 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Kinetik Enerjyi Potansiyel Enerjye Çevrme Tema Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi-İslamın 5 Şa Küresel Isınma Suyun Canlılar için Önemi Eski Yunanlılarda Cebir ve Geometri Tarihi Eserler ve Kültürel Miraslar Çember Daire yada Dörtgen İngilizce Performans ödewi Atatürk Şiirleri 5.sınıf 6mayıs2007 tarihlibursluluk cevapları Nasreddin Hoca Fıkraları 5.sınıf 6mayıs2007 tarihlibursluluk cevapları 5.sınıf 6mayıs2007 tarihlibursluluk cevapları Harfli İfadeler İngilizce Performans Ödevi Altın Bilgi Yayınları Testi Su Topu Dil ve Anlatım Ödevi Vatandaşlık Performans Ödevi Basınç ile İlgili Soru OSS cikmis Geometri /Cember soruları ve cozumleri fenerbahçe ülker resimleri Türkçe Performans Ödevi Tam Sayılar Türkçe Ödevi

Arşiv (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 Ödevci - Ücretsiz Ödev Siteniz :Yönetim Bölümü :Arşiv
Mesaj icon Konu: Koordinat Sistemi(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
niran
Öğrenci
Öğrenci
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 36
bullet Konu: Koordinat Sistemi
    Gönderim Zamanı: 28.Şubat.2007 Saat 10:29

Arkadaşalr belki çok şey istiyorum ama bana koordinat sistemi hakkında bilgi bulabilirmisiniz bir iki saate kada racil lazım yarın konu analatmam var
ödevi tekrarlıyorum koordinat sistemi

http://odevci.sempatiksitem.com

ÜCRETSİZ ÖDEV SİTEMİZ ===> Zorular.com <=== SORUN, ANINDA YÜZLERCE YANIT ALIN !!!

YENİ NESİL ÜCRETSİZ SOHBET VE ARKADAŞLIK SİTESİ ===> Arkimol.com <=== TIKLA !!!!

DÖRT DÖRTLÜK ONLİNE ÜCRETSİZ OYUN SİTESİ ===> Oyun4x4.com <=== TÜRKÇE ÇİFTLİK, SAVAŞ, ARCADE, YARIŞ, BARBİ GİYDİRME !!!

ÜCRETSİZ ÖDEV SİTEMİZ ===> Zorular.com <=== SORUN, ANINDA YÜZLERCE YANIT ALIN !!!

IP
vildoş
Yeni Öğrenci
Yeni Öğrenci
Simge

Gönderilenler: 18
bullet Gönderim Zamanı: 28.Şubat.2007 Saat 10:56
niran bende ödev isteğinde buluncağım ama nereye yazabileceğimi bilmiyorum bana yardımcı olurmusun

YENİ NESİL ÜCRETSİZ SOHBET VE ARKADAŞLIK SİTESİ ===> Arkimol.com <=== TIKLA !!!!

DÖRT DÖRTLÜK ONLİNE ÜCRETSİZ OYUN SİTESİ ===> Oyun4x4.com <=== TÜRKÇE ÇİFTLİK, SAVAŞ, ARCADE, YARIŞ, BARBİ GİYDİRME !!!

IP
vildoş
Yeni Öğrenci
Yeni Öğrenci
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 28.Şubat.2007 Saat 10:58
niran bu ödev matematik dersinden mi?

IP
vildoş
Yeni Öğrenci
Yeni Öğrenci
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 28.Şubat.2007 Saat 11:07
X EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİX EKSENİNE DİK DOĞRx EKSENİNE DİKTİRLER.y EKSENİNE PARALELDİRLERx=0 DOĞRUSU y EKSENİ İLE ÇAKIŞIKTIRULARIN ÖZELİKLERİ [Dosya İndir]

IP
vildoş
Yeni Öğrenci
Yeni Öğrenci
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 28.Şubat.2007 Saat 11:09
bunları buldum yanlış doğru sen karar ver

IP
MeRvE_209
Aslan Moderatör
Aslan Moderatör
Simge

Gönderilenler: 116
bullet Gönderim Zamanı: 28.Şubat.2007 Saat 12:09
Matematikte kutupsal koordinat sistemi veya polar koordinat sistemi, noktaların birer açı ve Kartezyen koordinat sistemindeki orijinin eşdeğeri olup "kutup" olarak bilinen bir merkez noktaya olan uzaklıklar ile tanımlandığı, iki boyutlu bir koordinat sistemidir. Kutupsal koordinat sistemi, matematik, fizik, mühendislik, denizcilik, robot teknolojisi gibi birçok alanda kullanılır. Bu sistem, iki nokta arasındaki ilişkinin açı ve uzaklık ile daha kolay ifade edilebildiği durumlar için özellikle kullanışlıdır. Kartezyen koordinat sisteminde, böyle bir ilişki ancak trigonometrik formüller ile bulunabilir. Kutupsal denklemler, çoğu eğri tipi için en kolay, bazıları içinse yegâne tanımlama yöntemidir.

IP
MeRvE_209
Aslan Moderatör
Aslan Moderatör
Simge

Gönderilenler: 116
bullet Gönderim Zamanı: 28.Şubat.2007 Saat 12:11
Kutupsal koordinatlar ile noktaların belirtilmesi
Tüm iki boyutlu koordinat sistemlerinde olduğu gibi, kutupsal koordinat sisteminde de iki koordinat vardır: r ("radyal koordinat" ya da "ışınsal koordinat") ve θ ("açısal koordinat", "kutupsal açı" ya da "yatay açı" ; bazen φ veya t ile gösterilir). r koordinatı, kutuptan olan ışınsal uzaklığı; θ koordinatı ise noktanın üzerinde bulunduğu ışının, bazen "kutupsal eksen" de denilen 0° ışınından saat yönünün tersi yönündeki açısını ifade eder. 0° ışını, Kartezyen koordinat sisteminde "pozitif x ekseni" olarak bilinir.[7]

Örneğin, kutupsal koordinatları (3, 60°) olan bir nokta, kutupsal eksene 60° açı ile duran ışın üzerinde kutuptan 3 birim uzaklıkta bulunur. Koordinatları (−3, 240°) olan nokta da aynı yerde gösterilecektir çünkü bir negatif ışınsal uzaklık, karşıt ışın üzerinde pozitif uzaklık olarak ölçülür (240° − 180° = 60°).

Kutupsal koordinat sisteminin Kartezyen koordinat sisteminde bulunmayan bir önemli özelliği, belli bir noktanın sonsuz sayıda farklı koordinat ile belirtilebilmesidir. Genel olarak, n herhangi bir tam sayı olmak üzere, herhangi bir (r, θ) noktası (r, θ ± n×360°) veya (−r, θ ± (2n + 1)180°) olarak gösterilebilir.[8] Eğer bir noktanın r koordinatı 0 ise, o nokta θ koordinatından bağımsız olarak kutup üzerinde bulunur.

Radyan ölçüsünün kullanımı [değiştir]Kutupsal sistemde açılar, genel olarak ya derece ya da radyan cinsinden ifade edilir ve bunun için de 2π rad = 360° dönüşümü kullanılır. Seçim çoğunlukla ihtiyaca bağlıdır. Denizcilik uygulamalarında derece ölçüsü kullanılırken, özellikle dönüş mekaniği gibi bazı fizik uygulamalarında ise dairenin çevresinin (c) yarıçapına (r) oranına dayanan radyan ölçüsü kullanılır (c = 2πr).[9]

Kutupsal ve kartezyen koordinatlar arası dönüşüm [değiştir]Kutupsal koordinatlar r ve θ, kartezyen koordinatlara şu şekilde dönüştürülebilir.

Bu iki formüle göre x ve y cinsinden elde edilen dönüşüm formülleri ise şöyledir:

[10]
Eğer x = 0 ve

y pozitifse, θ = 90° (π/2 rad);
y negatifse, θ = 270° (3π/2 rad) olur.

Kutupsal denklemler [değiştir]Kutupsal koordinatlar ile ifade edilmiş bir eğri denklemi "kutupsal denklem" olarak bilinir ve genellikle r, θ'nın bir fonksiyonu olarak yazılır.

Kutupsal denklemler değişik simetri biçimleri gösterebilir. Bir eğri,

eğer r(−θ) = r(θ) ise 0°/180° yatay ışınına göre,
eğer r(π−θ) = r(θ) ise 90°/270° dikey ışınına göre ve
eğer r(θ−α) = r(θ) ise saat yönünün tersinde, rotasyonel (dönel) olarak kutup noktasına göre α° kadar simetrik olacaktır.[11]

r(θ) = 1 denklemi ile verilmiş çember
Çember [değiştir]Merkezi (r0, φ) noktasında ve yarıçapı a olan herhangi bir çemberin genel denklemi şu şekildedir:

Bu denklem özel durumlar için çeşitli yollarla basitleştirilebilir. Örneğin

,
merkezi kutup noktasında ve yarıçapı a olan çember için yazılmış denklemdir.[12]

Doğru [değiştir]Kutuptan geçen ışınsal doğrular şu denklemle gösterilir:

Burada φ, doğrunun eğim açısıdır ve m'nin Kartezyen koordinat sistemindeki eğimi temsil ettiği

denklemi ile de ifade edilebilir.

Kutup noktasından geçmeyen herhangi bir doğru, ışınsal bir doğruya diktir.[13] θ = φ doğrusunu (r0, φ) noktasında dik kesen doğrunun denklemi ise şöyledir:

.

r(θ) = 2 sin 4θ denklemi ile verilmiş kutupsal gül şekli.
Kutupsal gül [değiştir]Kutupsal gül, taç yapraklı bir çiçeği andıran ve sadece kutupsal bir denklem ile ifade edilebilen ünlü bir matematiksel eğridir. Şu denklemlerle tanımlanır:

VEYA
.
a değişkeninin gülün yapraklarının uzunluğunu ifade ettiği bu denklemlerde eğer k bir tamsayı ise, k tek sayı olduğunda bu denklemler ile k-yapraklı bir gül ve çift sayı olduğundaysa 2k-yapraklı bir gül elde edilir. Eğer k tam sayı değilse, yaprak sayısı da tamsayı olmayacağı için, bir daire şekli oluşur. Dikkat edilmesi gereken nokta, bu denklemlerle 4'ün katlarının 2 fazlası (2, 6, 10, 14, ...) kadar sayıda taç yaprak elde etmenin mümkün olmadığıdır.

0 < θ < 6π için r(θ) = θ denklemi ile verilmiş Arşimet spiralinin bir kolu.
Arşimet spirali [değiştir]Arşimet spirali, Arşimet tarafından keşfedilmiş ve gene yalnızca bir kutupsal denklem ile tanımlanabilen, ünlü bir spiraldir. Şu denklemle ifade edilir:

.
a değişkeninin değişimi spirali döndürürken, b değişkeni spiralin kolları arasındaki daima sabit olan uzaklığı kontrol eder. Arşimet spirali, θ > 0 ve θ < 0 değerleri için iki kola sahiptir. İki kol kutup noktasında birbirine düzgün biçimde bağlanır. Kollardan birinin 90°/270° doğrusu üzerinden ayna simetrisi alınırsa, diğer kol elde edilir.

Konik kesitler [değiştir]
Semi-latus rectum mesafesinin gösterildiği bir elipsBüyük ekseni kutupsal eksen (0° ışını) üzerinde, bir odağı kutup noktasında ve diğer odağı da kutupsal eksen üzerindeki başka bir noktada bulunan bir konik kesit şu kutupsal denklem ile tanımlanır:

.
Burada e eksantriklik ve l de (semi-latus rectum) büyük eksene dik olarak bir odaktan eğriye kadar ölçülen uzaklıktır. Denklem; e >; 1 ise bir hiperbol, e = 1 ise bir parabol ve e < 1 ise bir elips oluşturur. e < 1 koşulunun özel bir durumu olarak e = 0 ise, yarıçapı l olan bir çember elde edilir.

Diğer eğriler [değiştir]Kutupsal koordinat sisteminin dairesel özelliği, birçok eğrinin Kartezyen biçimdense kutupsal bir denklemle çok daha kolay tanımlanmasını sağlar. Bu eğrilerin arasında lemniskatlar, ilmek eğrileri (limaçonlar) ve özel bir tip limaçon olan kardiyoidler vardır.

Karmaşık sayılar [değiştir]Karmaşık sayılar, Kartezyen koordinat sisteminde bir dikdörtgen tanımlayan a + bi biçimiyle yazılabildikleri gibi, kutupsal biçimde de yazılabilirler ve iki farklı yolu vardır:

olarak kısaltılabilen    ve
.
Bu ifadeler, Euler formülü üzerinden birbirine denktir.[14]

Kutupsal ve dikdörtgensel karmaşık sayılar arasındaki dönüşümü sağlamak için, aşağıdaki dönüşüm formülleri kullanılır:

ve bu ifadelerden,    .
Karmaşık sayıların çarpımı, bölümü, üslü işlemleri ve köklerinin bulunması için kutupsal karmaşık sayıları kullanmak, dikdörtgensel karmaşık sayıları kullanmaktan daha kolaydır. Kısaltılmış olarak şu ifadeler yazılabilir:

Çarpma:
Bölme:
Üslü ifadeler (De Moivre formülü):

Kalkulus [değiştir]Kutupsal koordinatlar ile ifade edilmiş denklemlere kalkulus (diferansiyel ve integral hesaplamalar) uygulanabilir.[15][16]

Diferansiyel hesaplama [değiştir]Bir r(θ) kutupsal eğrisine herhangi bir noktasından teğet olan doğrunun Kartezyen eğimini bulmak için, eğri öncelikle parametrelere bağlı bir denklem sistemi ile tanımlanır:

Sonra, bu denklemlerin θ'ya göre türevlerinin alınmasıyla şu denklemler elde edilir:

Birinci denklemin ikinciyle bölünmesi sonucunda da eğriye (r, r(θ)) noktasında teğet olan doğrunun Kartezyen eğimine ait denklem elde edilir:

İntegral hesaplama [değiştir]0 < b − a < 2π olmak üzere, r(θ) eğrisinin [a, b] kapalı aralığında kalan kısmının altında kalan alanı bulmak için, öncelikle eğri bir Riemann toplamı olarak tanımlanır.

İlk olarak, [a, b] aralığı n kadar alt aralığa bölünür (burada n, isteğe bağlı seçilmiş pozitif bir tam sayıdır). Böylece, her alt aralığın uzunluğunu temsil eden Δθ, aralığın tüm uzunluğunun (b − a) alt aralık sayısına (n) bölümüne eşit olur.
Her i = 1, 2, …, n alt aralığı için θi'nin alt aralığın orta noktası olduğu kabul edilir ve merkezi kutupta, yarıçapı r(θi) ve merkezî açısı Δθ olan birer sektör çizilir.
Buna göre, çizilmiş her sektörün alanı şu denklemle verilebilir:

Dolayısıyla, tüm sektörlerin toplam alanı da altta sunulan denklemle tanımlanır:

n alt aralıklarının sayısı ne kadar artarsa, söz konusu alanın ölçümü de gerçek alana o kadar çok yaklaşır. Böylece, [a, b] aralığındaki r(θ) eğrisinin altında kalan alan söyle tanımlanabilir:

Bu ifade, aşağıdaki integralin Riemann toplamıdır:

Vektörel hesaplamalar [değiştir]Hesaplamalar, denklemlerin kutupsal koordinatlar içinde ifade edilmesi ile bu koordinatlarda uygulanabilir. , r ve θ t zamanına bağlı olmak üzere pozisyonundaki vektör olsun, , yönündeki birim vektör ve , için uygun açılardaki birim vektör olsun. Konumun birinci ve ikinci türevleri şunlardır:

.

eğri üzerindeki bir noktayı odak alarak çizilen çizginin süpürdüğü alan olarak alındığında, limit içinde , ve tarafından şekillendirilmiş paralelkenar alanının yarısıdır,

,
ve toplam alan 'nın zamana göre integralinin alınması ile bulunur.

Üç boyut [değiştir]Kutupsal koordinat sistemi, biri silindrik koordinat sistemi ve diğeri de küresel koordinat sistemi olmak üzere, iki farklı koordinat sistemi ile üç boyuta genişletilir. Her iki sistem de iki boyutlu kutupsal koordinatları bir alt küme olarak kullanır.

Silindirik koordinatlar ile çizilmiş iki nokta
Silindirik koordinatlar [değiştir]Ana madde: Silindirik koordinat sistemi
Silindirik koordinat sistemi, düzlemden ayrı duran bir noktanın düzleme olan yüksekliğini ölçebilecek üçüncü bir koordinatı iki boyutlu kutupsal koordinat sistemine ekleyerek elde edilir. Bu, kartezyen koordinat sistemini üç boyuta genişletmek için kullanılana benzer bir yöntemdir. İki boyutlu kutupsal koordinat düzlemine dik duran ve kutup noktasından geçen üçüncü koordinat, genellikle h ile gösterilir dikdüzlemine Üçüncü koordinat genelde h ile gösterilir. Buna göre de üç silindirik koordinat, (r, θ, h) yazımı ile ifade edilir.

Silindirik koordinatların Kartezyen koordinatlara dönüşümü şu şekilde olur:

Küresel koordinatlar kullanılarak çizilmiş bir nokta
Küresel koordinatlar [değiştir]Ana madde: Küresel koordinat sistemi
Kutupsal koordinatlar, (ρ, φ, θ) koordinatları kullanılarak da üç boyuta genişletilebilir. Burada;

ρ, kutup noktasından olan uzaklık,
φ, z ekseninden olan açı ("eş enlem" (colatitude) ya da "zirve" (zenith) de denir; 0'dan 180°'ye kadar ölçülür) ve
θ da kutupsal koordinatlardaki gibi, x ekseninden olan açıdır.
"Küresel koordinat sistemi" olarak adlandırılan bu sistem, Dünya için kullanılan enlem ve boylam sistemine benzerdir:

enlem, φ'nin tümleyicisidir ve δ = 90° − φ eşitliğiyle belirlenir;
boylam da l = θ − 180° ile saptanır.[17]
Küresel koordinat sistemini oluşturan üç koordinatın, Kartezyen sisteme dönüşümü şu şekildedir.

Uygulamalar [değiştir]
Robot bilimi [değiştir]Hareket edebilen çoğu robot, seyir için kutupsal koordinat sistemini ya da onun biraz değiştirilmiş hâlini kullanır. Bu yapay zekâ için çok uygundur çünkü koordinat sisteminin merkezini (kutbunu) daima robotun o andaki konumu oluşturur. Dolayısıyla, robotun herhangi bir zamanda koordinat sisteminin neresinde olduğunu hesaplamasına gerek yoktur: tek gereken, hangi yönde ve ne kadar uzağa gideceğini belirlemesidir. Eğer robotlar kartezyen koordinat sistemini kulanarak yol alsalardı, hareket için gerekli uzaklık ve açı hesaplamaları için cebir ve trigonometri kullanmak gerekirdi. Oysa, kutupsal koordinat sistemindeki bir açı ile ifade edilen yön ile katedilmesi gereken uzaklık bilgisi, robotun tam istenen yere gitmesini sağlamak için yeterlidir.

Havacılık [değiştir]Havalanan uçaklar, seyir için kutupsal koordinat sisteminin biraz değiştirilmiş bir çeşidini kullanırlar. Bu sistemde, genellikle "yön 360" (heading 360) olarak adlandırılan 0° ışını dikeydir ve açılar saatin tersi yönde değil, saat yönünde devam eder. Yön 360 manyetik kuzeye denk gelirken, 90, 180 ve 270 yönleri de sırasıyla manyetik doğu, güney ve batıya denk gelir.[18] Dolayısıyla, örneğin doğuya doğru 5 deniz mili kadar yol alacak bir uçak, yön 90 üzerinde 5 birim katedecek demektir.[19]

Temelde iki Arşimet spiralinden oluşan sarmal kompresörün çalışma ilkesi.
Arşimet spirali [değiştir]Arşimet spiralinin gerçek dünyada pek çok uygulaması vardır.

Örneğin, Arşimet spirali şekilli ve birbirinin içine geçmiş aynı büyüklükteki iki sarmal, sıvı ya da gaz gibi akışkanları pompalamak ya da sıkıştırmak için kullanılan sarmal kompresörlerin temelini oluşturur. Sarmallardan biri sabit dururken, diğeri kendi çevresinde dönmemek üzere merkez dışı (eksantrik) bir dönüş hareketi yapar ve akışkanı iki sarmalın duvarları arasında sıkıştırarak ilerletir.

Gramofon plakların çok erken dönemlerinde, plak üzerindeki oluklar bir Arşimet spirali oluşturacak şekilde açılır ve bu şekilde, olukların birbirlerinden eş uzaklıkta durmaları sağlanarak, bir plağın üstüne en çok miktarda müzik kaydedilmeye çalışılırdı. Ancak sonraları, daha iyi ses kalitesi elde edebilmek için bu uygulamadan vazgeçilmiştir.

Kepler'in gezegensel hareket kanunları [değiştir]
Kepler'in ikinci kanunuAna madde: Kepler'in gezegensel hareket kanunları
Kutupsal koordinatlar, Kepler'in gezegensel hareket kanunları için doğal bir ifade yöntemi sağlar.

Kepler'in birinci kanununa göre, bir yıldız çevresindeki bir gezegenin yörüngesi, bir odağı sistemin kütle merkezinde oturan bir elipstir. Bu elipsi ifade etmek için, yukarıdaki "Konik kesitler" bölümünde verilmiş olan denklem kullanılabilir.

Kepler'in ikinci kanunu olan "eşit alanlar kanunu" ise şunu söyler: "bir gezegen ile onun yıldızını birleştiren bir doğru, eşit zaman aralıklarında birbirine eşit alanlar tarar"; yani, sabittir. Bu denklemler Newton'un hareket kanunlarından elde edilebilir ve kutupsal koordinatların kullanıldığı tam bir türetme, Kepler'in gezegensel hareket kanunları maddesinde sunulmuştur.

Ayrıca bakınız [değiştir]Doğru (matematik)
Düzlem

Diğer koordinat sistemleri [değiştir]Koordinat sistemi
Kartezyen koordinat sistemi
Silindirik koordinat sistemi
Eğrisel koordinatlar
Ortogonal koordinatlar
Eliptik koordinatlar
Hiperbolik koordinatlar
Stereografik izdüşüm
Paralel koordinatlar
Yermerkezli koordinatlar

Kaynaklar [değiştir]İngilizce Wikipedia 23 Kasım 2006 tarihli Kutupsal koordinat sistemleri maddesi
^ Friendly, Michael. Milestones in the History of Thematic Cartography, Statistical Graphics, and Data Visualization.
^ The MacTutor History of Mathematics archive: Coolidge's Origin of Polar Coordinates
^ Coolidge, Julian Lowell (1952). "The Origin of Polar Coordinates". American Mathematical Monthly 59: 78-85.
^ Daniel Klaasen. Historical Topics for the Mathematical Classroom.
^ Miller, Jeff. Earliest Known Uses of Some of the Words of Mathematics.
^ Smith, David Eugene (1925). History of Mathematics, Vol II. Ginn and Co..
^ Brown, Richard G. (1997). Advanced Mathematics: Precalculus with Discrete Mathematics and Data Analysis. McDougal Littell Inc.. ISBN 0-395-77114-5.
^ Polar Coordinates and Graphing (2006-04-13).
^ Serway, Raymond A. ve Jewett, Jr., John W. (2005). Principles of Physics. Brooks/Cole—Thomson Learning. ISBN 0-534-49143-X.
^ Mathworld-Polar Coordinates
^ Mathworld-Polar Coordinates
^ Polar coordinates.
^ Ward, Robert L.. Analytic Geometry: Polar Coordinates.
^ Smith, Julius O. (2003). Mathematics of the Discrete Fourier Transform (DFT). W3K Publishing. ISBN 0-9745607-0-7.
^ Lawrence S. Husch. Areas Bounded by Polar Curves. 2006-11-25 tarihinde erişildi.
^ Lawrence S. Husch. Tangent Lines to Polar Graphs. 2006-11-25 tarihinde erişildi.
^ Wattenberg, Frank (1997). Spherical Coordinates.
^ Aircraft Navigation System.

IP
niran
Öğrenci
Öğrenci
Simge

Gönderilenler: 36
bullet Gönderim Zamanı: 04.Mart.2007 Saat 04:26
saolun ikinizde

IP
aşkın
Yeni Öğrenci
Yeni Öğrenci
Simge

Gönderilenler: 1
bullet Gönderim Zamanı: 11.Mart.2007 Saat 23:39
7.sınıflar için koordinat sistemi hakkında bilgiye ihtiyacım var cumaya yazılımız var yardımcı olursanız sevinirim
ÖDEVİ SADECE ÜYELERİMİZ İNDİREBİLİR !
ÜYE OLMAK VE TÜM ÖDEVLERİ İNDİRMEK ÜCRESİZDİR !
Sitemizdeki tüm ödevler direkt hosttan indirilmektedir. Yani Rapidshare, hadipaylas gibi yerlerden değil, direkt tıklayarak tüm ödevleri ücretsiz ve sınırsız indirebilirsiniz...
BU KONUDAKİ LİNKİ ÜYE OLMADAN GÖREMEZSİNİZ..
HEMEN ÜYE OLUN !                

Ödevin linkini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
ÖDEVİ SADECE ÜYELERİMİZ İNDİREBİLİR !
ÜYE OLMAK VE TÜM ÖDEVLERİ İNDİRMEK ÜCRESİZDİR !
Sitemizdeki tüm ödevler direkt hosttan indirilmektedir. Yani Rapidshare, hadipaylas gibi yerlerden değil, direkt tıklayarak tüm ödevleri ücretsiz ve sınırsız indirebilirsiniz...
BU KONUDAKİ LİNKİ ÜYE OLMADAN GÖREMEZSİNİZ..
HEMEN ÜYE OLUN !                

Ödevin linkini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

IP
saadeto
Yeni Öğrenci
Yeni Öğrenci
Simge

Gönderilenler: 1
bullet Gönderim Zamanı: 14.Nisan.2007 Saat 06:17
dik koordinat sistemini bulun bana.çook acillll.(7. sınıf)

IP
şehrazat_ela
Öğrenci
Öğrenci
Simge

Gönderilenler: 33
bullet Gönderim Zamanı: 15.Nisan.2007 Saat 09:21
İSTERSEN    WWW.SORUMERKEZİ.COM DAN BAKABİLİRSİN ORDA BİRŞEYLER YAZIYOR BU KONUYLA DA İLGİLİ

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Foruma Atla